تبلیغات بالای هدر
سبد خرید شما خالی است!
 

مقالات

بازی درمانی

بازی درمانی

 

تاثیر بازی درمــانـی در اختلالات روانی کودکان

بازی درمانی را می‌توان شیوه‌ای از مداخلات درمانی دانست که با استفاده از قدرت بازی به مراجع کمک می‌کند تا بتواند مشکلات خود را حل و همچنین به سطح مطلوب خویش نزدیک شود.‌امروزه از بازی درمانی تنها برا درمان استفاده نمی‌شود بلکه این شیوه به منظور ارزیابی و پیشگیری نیز قابل استفاده می باشد.

بازی درمانی محدودیت سنی ندارد اما به طور معمول برای کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که اکثر بزرگسالان به این شیوه درمانی تمایلی نشان نمی‌‌دهند.

و اما چرا بازی درمانی برای کودکان موثر است؟

کودکان از لحاظ مهارت های زبانی و شناختی به اندازه‌ای رشد نکرده اند که بتواند در جلسات روان درمانی دغدغه، نگرانی و ترس‌های خود را به روشنی بیان کنند و از طرفی راهکار‌ها و صحبت‌های درمانگر را نیز به خوبی درک کنند.به همین دلیل متخصصان پیشنهاد می‌کنند با زبان کودکان که بازی است جلسات روان درمانی را پیش رود.همچنین در طول بازی مقاومت کودک کاهش پیدا کرده و درمانگر راحت تر می تواند به ناهشیار او دست پیدا کند و ریشه مشکلات و ناراحتی‌های کودک را درک کند.

یکی دیگر از کارایی‌های مهم بازی برای کودکان جنبه یادگیری و تجربه کردن می باشد.کودک می‌تواند در قالب بازی بسیاری از مهارت‌های اجتماعی و بین فردی را یاد گیرد و در موقعیت های دیگر آن را تعمیم دهد. همچنین در محیط امن درمانی می تواند بسیاری از نقش‌ها را تجربه کرده و خود را برای زندگی واقعی آماده کند.

انواع رویکرد‌ها در بازی درمانی:

هر رویکرد درمانی مانند روانپویشی ، شناختی-رفتاری ، مراجع محور و ... از بازی درمانی تعریف متفاوتی دارند و هدف خاصی را در این شیوه مداخله ای دنبال می‌کنند. بنابراین یک شیوه و روش مشخصی برای تمامی بازی درمان‌ ها وجود ندارد و بسته به رویکرد درمانی درمانگر عوامل دخیل در بازی درمانی مانند میزان مداخله درمانگر در بازی،نوع اسباب بازی ها،محیط بازی و ... متفاوت می باشد.

آیا بازی درمانی برای همه‌ی اختلالات کودکان مفید است؟

در این زمینه نظرات متخصصان بسیار متفاوت است.برخی معتقدند بازی درمانی می‌تواند برای اختلالات زیادی از جمله اختلالات اضطرابی و یا مشکلات رفتاری به تنهایی موثر واقع شود.اما دیگر صاحب نظران اعتقاد دارند که بازی درمانی تنها یک مداخله کمکی درکنار مداخلات درمانی دیگر است و نباید تنها به این شیوه برای درمان اکتفا کرد.

اما چیزی که روشن است این است که بازی درمانی بسیار جذاب برای کودکان است و به درمانگران کودک توصیه می شود در فرآیند درمانی خود در صورت امکان از این روش نیز بهره ببرند.

 

 

 

  

۹ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۸

نظرات بینندگان

مهدی رضایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۷
5
0
1

مطلب عالی بود، ممنون بیشتر از این مطالب بذارید


امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

logo-samandehi
  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930