تبلیغات بالای هدر
سبد خرید شما خالی است!
 

مقالات

ترس خوب، ترس بد

scare

 

بترسید!

اما به مقدار کافی 

 

همه ی ما در زندگی خود بارها و بارها هیجان و احساس هایی مانند ترس، غم و ناراحتی را تجربه کرده ایم. و ممکن است به این فکر کنیم که چرا آدمی باید در طول زندگی خود این هیجان های ناخوشایند و حتی گاهی آزار دهنده را تجربه کند؟ اصلا این هیجان های ناخوشایند به چه کاری می آیند؟

پژوهش ها در مورد هیجان ها، ما را به این نتیجه می رسانند که در طول تاریخ بشر هر هیجانی برای انسان کارکردی داشته و همین کارکرد آن باعث بقا هیجان در طول هزاران سال شده است.  می توان اصلی ترین کارکرد هیجان ها را سازگار کردن انسان با محیط پیرامون دانست. هیجان ها به انسان ها کمک می کنند تا به بهترین نحو با رویداد های مهم زندگی رو به رو شوند و با آنها کنار بیایند.

چگونه ترس به سازگار شدن انسان کمک می کند؟

ترس، این فرصت را به انسان می دهد تا با شناسایی موقعیت ها و شرایط خطرناک، بتواند از جان خود محافظت کند.و به همین ترتیب با محیط خود سازگار تر شده و بهتر با رویداد های زندگی مواجه شود.

فرض کنید هیجانی به نام ترس وجود نداشت، آن وقت هنگام رد شدن از خیابان های شلوغ و پر رفت و آمد، هیچ ترسی از تصادف کردن با ماشین ها نداشتیم و یا هنگام مواجه شدن با حیوانات درنده ای مثل شیر و ببر، ترسی در وجودمان نبود و در کسری از ثانیه به راحتی خوراک آن ها می شدیم.

ترس این فرصت را به ما می دهد تا با مواجه شدن با این موقعیت ها به سرعت با بروز رفتار هایی مانند فرار کردن، اجتناب و دیگر رفتار هایی از این قبیل از خودمان محافظت کنیم. و به زمان ساده تر می توان گفت اگر ترس در انسان وجود نداشت، بعید بود بیش از چند روز و یا چند هفته می توانست زنده بماند.

ترس را می توان به نمک غذا تشبیه کرد، کم و یا زیاد شدن آن در زندگی باعث می شود نتوانیم طعم خوب زندگی را بچشیم و باعث آزاردگی مان می شود. همان طور که اگر ترس اصلا در وجودمان نباشد، اتفاق های ناخوشایندی در انتظارمان هست، زیاد بودن آن نیز زندگی مان را به سمت فلج شدن سوق می دهد.

تجربه مدام ترس، باعث می شود درک درستی از موقعیت ها و شرایط نداشته باشیم و نتوانیم تصمیم گیری های درستی انجام دهیم. و در نتیجه فرصت های بسیار خوبی که در زندگی داریم را از دست بدهیم.

پس حواسمان باشد که در زندگی بترسیم، اما به مقدار کافی.

 

تهیه و تنظیم: هلیا زرشناس

 

 

 

۱۶ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۲۰
تعداد بازدید : ۳۰۵

نظرات بینندگان

زرین
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ Iran
0
0
3

نوشتهی پخته و راهگشایی بود. چقدر واقعیت را خوب به قلم کشیده بود. مرسی


امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

logo-samandehi
  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930