تبلیغات بالای هدر
سبد خرید شما خالی است!
 

مقالات

راه حلی ساده برای کمک به ترمیم عزت نفس آسیب دیده‌مان

Self esteem

 

"راه حلی ساده برای کمک به ترمیم عزت نفس آسیب دیده‌مان"

 

 

افکار و احساساتی که نسبت به خودمان و یا به عبارت دیگر باورها و عقایدی که در مورد ارزشمندی‌مان داریم، عزت نفس ما را تشکیل می دهند. عزت نفس در شیوه زندگی کردن و برخورد با مسائل نقش به سزایی دارد و به همین دلیل است که مطالعه در مورد عزت نفس و تلاش برای ترمیم و بالا بردن آن ضروری است.

یکی از راه های ساده و ابتدایی، اما موثر برای بهبود عزت نفس آسیب دیده، "پیدا کردن ادراک درست از خود" است. هنگامی که بتوانیم به درک درستی از خودمان برسیم و نقاط قوت و ضعف‌مان را واقع بینانه بررسی کنیم، گام بزرگی در ترمیم عزت نفس آسیب دیده‌مان برداشته‌ایم.

 

چگونه درک درستی از خود داشته باشیم؟

برای دستیابی به ادراک درست از خود، راه‌ها و شیوه‌های زیادی وجود دارد. در ادامه یکی از این راه‌ها را توضیح خواهیم داد.

ابتدا جدولی تهیه کنید و در یک ستون آن نقاط قوت و در ستون دیگر نقاط ضعف خود را بنویسید. درگام بعدی می‌خواهیم که نقاط ضعف را به طور جزئی بررسی و بازنگری کنید. به این صورت که اگر برای مثال یکی از نقاط ضعف‌ خودتان را "بی مسئولیتی" می‌دانید، باید این مورد را به طور جزئی بررسی کنید و به سوالات زیر در مورد آن پاسخ دهید.

·        در چه زمینه هایی بی مسئولیت هستید؟

·        اکثرا در چه زمان‌هایی بی مسئولیت می‌شوید؟

·        در مواجه با چه افرادی مسئولیت پذیر نیستید؟

·        و ...

پرسیدن سوالاتی از این قبیل، شما را روشن می‌سازد تا به جای کلی گویی و برچسب زدن به خودتان، به طور جزئی و واقع بینانه تری ویژگی‌تان را بررسی کنید. هنگامی که می‌گویید "من بی مسئولیت هستم" به این معنا است که در 90 الی 100 درصد از زندگی‌تان بی‌مسئولیت بوده‌اید. آیا واقعا این طور بوده و یا گاهی، یا در مواردی و یا در انجام برخی تکالیف خاص مسئولیت پذیری کمتری از خودتان نشان داده‌اید؟؟

 اکثر ما آدم‌ها با کلی گویی و مبهم گویی، ناخواسته باعث می‌شویم که درک درستی از خود نداشته باشیم و خود مان را مورد قضاوت‌های کلی و بی‌رحمانه ای که منجر به کاهش عزت نفس‌مان می‌شود، قرار می‌دهیم. هدف این روش حذف نقاط ضعف نیست، بلکه می‌خواهیم درک درستی از شدت و میزان این نقطه ضعف و یا ویژگی منفی‌مان پیدا کنیم.

پس از بررسی نقاط ضعف و مورد سوال قراردادن آن‌ها، مجددا ستون مربوط به نقاط ضعف را بنویسید اما این بار جزئی و واقع بینانه‌تر!!

آیا در گرایش‌های ارشد روانشناسی در این زمینه صحبت شده، اگر مطلبی پیدا کردید حتما با ما در میان بگذارید.

تهیه و تنظیم: هلیا زرشناس

۱ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۴۱۴

نظرات بینندگان

زهرا
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ Iran
5
0
0

عاااالی بود


امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

logo-samandehi
  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930