مقالات

موفقیت در هدف

GOAL

چگونه احتمال موفقیت در هدف‌مان را بالا ببریم؟


"هدف" چیزی است که فرد تلاش می‌کند به آن دست یابد . فرآیند تعیین هدف و هدف گذاری باعث ایجاد انگیزه در انسان می‌شود ، اما همیشه شاهد آن بوده‌ایم که صرف هدف داشتن احتمال موفقیت افزایش نمی‌یابد و عوامل دیگری از جمله سطح دشواری هدف، میزان مشخص بودن آن و مطابق بودن هدف با  Self نقش به سزایی در کسب موفقیت دارد.

دشوار بودن هدف به این علت که برای فرد چالش برانگیز می‌شود و به رفتار او انرژی می‌دهد، احتمال عملکرد با کیفیت‌ بالاتری را برای فرد ایجاد می‌کند. همچنین هر چه هدف مشخص‌تر و عاری از ابهام و کلی‌گویی باشد می‌توان انتظار داشت که فرد با موفقیت بیشتری به هدف نزدیک می‌شود .

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در نزدیک شدن به هدف، همخوانی اهداف با Self می‌باشد.

 

چرا بهتر است که اهدافمان با Self  همخوان باشد؟

 

از آنجایی که Self نقش مهمی در انگیزش، شناخت، هیجان و هویت اجتماعی انسان دارد همخوانی آن با اهداف به افراد اجازه می‌دهد از توانایی‌های شخصی خودشان برای دستیابی به آن‌ها استفاده کنند ، انرژی بیشتری بگذارند و استقامت بیشتری داشته باشند. برای افرادی که اهداف همخوان با Self خود دارند متمرکز کردن حواس و تفکر استراتژیک آسان‌تر است و تقریبا به طور خودکار این فرآیند روی می‌‎‌دهد. زیرا انگیزه آنها مستقل از عوامل خارجی است.

به عبارت دیگر اهداف مطابق با شخصیت، باعث می‌شوند فرد در راه رسیدن به هدف ثابت قدم‌تر باشد، توجه او را به سمت موضوعات مهم معطوف می‌کنند و کمک می‌کنند برنامه ریزی استراتژیک داشته باشد. اهداف مطابق با شخصیت مثل اهدافی که برای فرد جالب و مهم هستند به او اجازه می‌دهند از منابع انگیزشی درونی خود استفاده کند، در حالی که اهدافی که به دلایل خارجی مانند فشار اجتماعی، وظیفه اجتماعی، یا انتظارات اجتماعی و یا به علت فشارهای داخلی از قبیل، انجام دادن کاری که شایسته است یا باید انجام شود تعیین شده‌اند ، باعث می‌شوند فرد از منبع درونی خود استفاده نکند و در نتیجه در دستیابی به اهداف با مشکل مواجه شوند.

۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۰۸
تعداد بازدید : ۷۲۷

نظرات بینندگان

امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930