مقالات

رویکرد شناختی-رفتاری (CBT)

CBT

 

آشنایی با رویکرد های درمانی: رویکرد شناختی-رفتاری (CBT)

 

رویکرد شناختی-رفتاری که یکی از رویکردهای مطرح و مبتنی بر شواهد در روان درمانی است، برای نخستین بار در اواخر دهه 50 و ابتدای دهه 60 میلادی و طی دو حرکت موازی توسط آلبرت الیس و آرون تی بک در امریکا آغاز شده است. در این مدل درمانی، اعتقاد بر این است که احساسات و رفتار انسان متاثر از شیوه تفکر و سبک پردازش اطلاعات اوست. به عبارت دیگر آدم‌ها هر طور که فکر کنند، همان طور احساس می‌کنند و رفتارشان نیز تحت تاثیر فکر و احساس‌شان است.

 

 

 

 

 

 

برای درک بهتر تاثیر گذاری افکار بر روی رفتار و احساسات، خودتان را در موقعیت زیر تصور کنید:

 

"فردی ماشین‌اش را جلوی درب پارکینگ شما پارک کرده است و شما منتظر هستید تا راننده برای

جابه جایی ماشین‌اش بیاید"

 

 

الف) اگر فکر شما این باشد که:

عجب آدم بی ملاحظه‌ای است، حتما از قصد اینجا پارک کرده، اصلا این روزها آدم‌ها بی‌فرهنگ و بی‌مسئولیت شده‌اند و... .احساس‌هایی که پیدا می‌کنید احتمالا بیشتر رنگ و بوی خشم، عصبانیت و ناراحتی دارد و هنگامی که راننده برای جابه جایی ماشین اش برسد، احتمالا سعی می‌کنید با رفتارهایی این عصبانیت و خشم را بروز دهید.

ب) حال اگر فکر شما این باشد که:

نباید اینجا پارک می‌کرد، اما خب تهران است و مشکل جای پارک!! برای خود منم پیش آمده که ماشینم را جای بدی پارک کنم و شماره‌ام را بگذارم، این بنده خدا هم احتمالا کار فوری داشته که ماشین رو جای خوبی پارک نکرده است و ... .احساس هایی که تجربه می‌کنید کمتر بوی خشم و عصبانیت دارد و هنگام مواجه با راننده نیز احتمالا با ملایمت بیشتری رفتار خواهید کرد و صرف یک تذکر دادن و پذیرش عذر خواهی او، داستان را تمام خواهید کرد.

در رویکرد درمانی شناختی-رفتاری با شناسایی خطاهای شناختی و افکار خودآیند منفی، به افراد کمک می‌کنند تا این افکار را با فکر‌های کارآمدتری جایگزین کنند و در نتیجه آن، احساسات و رفتارهای خوشایندتری را تجربه و ابراز کنند.

رویکرد شناختی-رفتاری برای چه اختلال هایی مناسب تر است؟

این نظریه روان‌درمانی، در ابتدا برای تبیین و درمان اختلال افسردگی مطرح شده بود. اما خیلی زود برای دیگر اختلالات مانند: اختلال‌های اضطرابی، اختلالات مرتبط با حوزه وسواس، اختلال خوردن، اختلال دو قطبی، سو مصرف مواد و ... به کار گرفته شد و طبق پژوهش‌ها اثر بخشی آن نیز تایید شده است.

 

 

 تهیه و تنظیم :هلیا زرشناس

 

 

 

۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۵۷
تعداد بازدید : ۶۷۶

نظرات بینندگان

امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930