تبلیغات بالای هدر
  • ورود
  • به گروه آموزشی کیهان خوش آمدید.
سبد خرید شما خالی است!
 

مقالات

هوشیاری چیست

consciousness

"هشیاری چیست؟"

 

 

فیلسوفانی مانند "رنه دکارت"، برای تعرف کردن هشیاری، روی تجربه های ذهنی تفکر کردن، تمرکز می‌کردند و سخن مشهور دکارت(می‌اندیشم، پس هستم!) نیز حاکی از همین مطلب است. روانشناسان اولیه هشیاری را با "ذهن" یکی می‌دانستند و  روانشناسی را "علم مطالعه ذهن و هشیاری" تعریف می‌کردند. "ویلهم وونت" در قرن 19 برای مطالعه هشیاری از روش درون نگری تجربیات کنترل شده استفاده میکرد.اما با ظهور رفتارگرایی  هم درون نگری به مثابه یک روش تحقیق و هم هشیاری به منزله موضوعی برای تحقیق، از دور خارج شدند. "جان واتسون" و پیروانش معتقد بودند اگر قرار است روانشناسی به عنوان علم مطرح شود، داده هایش باید عینی و قابل اندازه گیری باشند. اما به مرور و در دهه 1960 روانشناسان به تدریج دریافتند که جنبه‌های گوناگون هشیاری چنان فراگیر و مهم‌اند که نمیتوان از آنها غافل ماند . نادیده گرفتن مقوله هشیاری، در عمل امکان پذیر نیست.

 

 

تعریف هشیاری

 

تعریف هشیاری در بسیاری از درسنامه ها عبارت است از آگاهی ‌ای که فرد در هر لحظه ازمحرک های بیرونی و درونی، یعنی از وقایعی که در محیط رخ میدهند و نیز حس های جسمی، خاطرات و افکار خود، دارد. این تعریف فقط یک جنبه از هشیاری را در برمیگیرد و این واقعیت را نادیده میگیرد که وقتی میکوشیم مساله ای را حل کنیم یا در پاسخ به وقایع محیطی و برای رسیدن به اهداف خود، انجام یک رشته اعمال را بر بقیه ترجیح میدهیم. باز هم هشیار هستیم.

بنابراین نه تنها زمانی که محیط (درونی-بیرونی) خودر را می‌پائیم، بلکه زمانی هم که در پی کنترل خود و محیط پیرامون مان هستیم، هشیاریم.

به طور خلاصه میتوان گفت هشیاری شامل دو عنصر است:

)الف( پایش خود و محیط خود که در نتیجه آن، ادراکات، خاطرات و افکار در حوزه باخبری و اطلاع فرد نمود می‌یابند، و )ب( کنترل بر خود و محیط خود که در نتیجه آن فرد میتواند اعمال رفتاری و شناختی را آغاز کرده و به انجام رساند.

 

 

پایش(Monitoring):

پردازش اطلاعات به دست آمده از محیط، کارکرد عمده دستگاه های حسی بدن است که موجب میشود از آنچه در پیرامون ما و نیز بدنمان میگذرد باخبر باشیم. هشیاری ما بر بعضی محرک ها متمرکز می شود و بقیه را نادیده میگذارد. اغلب اطلاعاتی که گزینش میشوند با تغییرهایی در محیط بیرونی یا درونی ما رابطه دارند. توجه ما به صورت انتخابی عمل میکند، یعنی در ارسال اطلاعات به هشیاری و سپس در راه اندازی فعالیت ها، برخی از وقایع در اولویت قرار میگیرند. معمولاً وقایعی که برای بقای انسان مهم است در اولویت بالایی قرار می گیرد.

 

کنترل:

کارکرد دیگر هشیاری عبارت است از برنامه ریزی، راه اندازی، و هدایت فعالیت ها. طرح فعالیت چه ساده و از پیش تکمیل شده باشد(مثل ملاقات بادوستان) چه پیچیده و طولانی مدت(مثل آماده شدن برای کنکور)، کارهایی که برای تحقق آن میکنیم باید متناسب با وقایع پیرامون ما هدایت و تربیت شوند. لذا هشیاری فقط به پایش رفتار در حال انجام نمی‌پردازد، بلکه در جهت دهی و کنترل آن نیز سهیم است

 

 

 

بر گرفته  از جزوه روانشناسی عمومی کیهان


 

۲۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۳۳
تعداد بازدید : ۱۷۰

نظرات بینندگان

امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

logo-samandehi
  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930