مقالات

مدیریت استرس در جلسه ی کنکور

مدیریت استرس در جلسه ی کنکور
اغلب ما فکر می کنیم که برای موفقیت در کنکور،صرفا مطالعه و تست زنی زیاد کافیست. اما درواقع باید بگوییم که اینطور نیست. تمام تلاش ها، تست زنی ها، جزوات،کلاس ها و...  50 درصد در موفقیت شما سهم دارند.50 درصد دیگر مربوط به نحوه عملکرد و مدیریت استرس در جلسه ی کنکور است؛مخصوصا هنگامی که تلاش بسیار زیادی داشته اید و می خواهید هرطور شده در دانشگاه و گرایش دلخواهتان پذیرفته شوید. در این صورت ممکن است به شدت حساس شوید و به محض برخورد با اولین تست دشوار،روحیه و انرژی خود را از دست بدهید و مغلوب استرس و باورهای منفی شوید و افکاری مانند:"این همه زحمت کشیدم آخرش نتونستم به این سوال جواب بدم"،"اگه این سوال فقط برای من سخت باشه چی؟"،"من امسال نمی تونم قبول بشم"و...به ذهنتان هجوم بیاورند و آرامشتان را سلب کنند. باید بدانید که داشتن مقدار بهینه ی اضطراب مناسب و ضروری است اما اضطراب بیش از حد عملکردتان را مختل می کند. پر و بال دادن به این افکار و باورهای منفی باعث تشدید استرس تان شده و همچنین باعث می شوند نتوانید تمرکز کافی برروی سایر سوالات داشته و به سوالات پاسخ صحیح بدهید.
نکته مهم این است که اگر شما به اندازه ی کافی تلاش کرده باشید و در جلسه ی کنکور احساس کنید یک سری سوالات برایتان تازگی دارند و قادر به پاسخگویی به آنها نیستید، پس باید بدانید که سایر داوطلبان هم مانند شما هستند و این سوال فقط برای شما دشوار نیست. همچنین باید توجه کنید که عدم مدیریت استرس، ممکن است باعث شود ذهنتان قفل شود و نتوانید به مابقی سوالات پاسخ دهید.

منابع ارشد روانشناسی

یکی از بهترین راه حل های این مسئله، این است که هدف گذاری کنید و ببینید قصد دارید در کدام دانشگاه پذیرفته شوید و میانگین درصدهای مورد نیاز برای قبولی در آن دانشگاه

چقدر می باشد؟ به طور مثال اگر لازم است شما میانگین دروس تان 50-60 درصد باشد، پس از هر 20 سوال به 10-12 سوال پاسخ درست بدهید کافیست و قرار نیست همه ی سوالات را پاسخ دهید. با دانستن این موضوع آرامشتان را حفظ خواهید کرد و فقط به سوالاتی که پاسخ شان را صد در صد می دانید جواب می دهید. البته توجه داشته باشید که ممکن است سوالات کنکور شما دشوارتر از سال های پیش باشد و میانگین درصدهای همه ی داوطلبان کاهش یابد. در این صورت به طور مثال شما با داشتن میانگین 45 درصد در همه ی دروس نیز می توانید در دانشگاه دلخواهتان پذیرفته شوید. پس بهترین کار این است که در جلسه ی کنکور فقط و فقط ذهنتان را معطوف پاسخ به سوالات کنید و افکار مزاحم را از ذهنتان دور بیندازید.یکی از راه های تمرین موارد گفته شده نیز، شرکت در آزمون های آزمایشی پیش از کنکور است.

 

با آرزوی توفیق روز افزون

شقایق ربیع حاذقی رتبه 3 کنکور ارشد رشته مشاوره (مشاهده مصاحبه)

 
۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۴۱۹

نظرات بینندگان

امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • تهران - خیابان انقلاب - خیابان 12 فروردین - کوچه ی نوروز - پلاک 4 - واحد 3
  • 66475618-66475619-66475620
  • 66460268-66487212-6648930